Living Skills: Question Preview (ID: 16535)


Below is a preview of the questions contained within the game titled LIVING SKILLS: Living Skills .To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]


Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

About how much does a gallon of gas cost?
a) $1.25
b) $2.05
c) $3.30
d) $7.00

If I needed to mail a letter, where would I go?
a) Walmart
b) YMCA
c) Dollar Store
d) Post office

When you borrow money from the bank, it is called a what?
a) resume
b) bank account
c) loan
d) agreement

An apartment in Scottsburg would cost about how much to rent each month?
a) $1,500
b) $500
c) $2,200
d) $50

These are electricity, gas, oil, and water used in a house or apartment
a) lease
b) utilities
c) maintenance
d) application

If you needed a cup of flour, what would you use to measure?
a) measuring spoons
b) measuring cups
c) spatula
d) a liquid measuring cup

Which material should you NOT put in a microwave?
a) aluminum foil
b) glass
c) paper plate
d)

About how much does a dozen eggs cost?
a) $8.88
b) $2.79
c) $6.25
d) $1

These help with the cost of groceries and other services?
a) lease agreement
b) coupons
c) landlord
d) utilities

In a car, this tells me how many miles I have driven?
a) Windshield wipers
b) Seatbelt
c) Speedometer
d) Odometer

Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 16535 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

TEACHERS / EDUCATORS
Log In
| Sign Up / Register