Math7 Benchmark Review: Question Preview (ID: 22362)


Below is a preview of the questions contained within the game titled MATH7 BENCHMARK REVIEW: Winter Benchmark Review .To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]


Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

A cell phone costs $20.00 for 50 minutes of talking. What is the unit rate?
a) $4.00 per minute b) .04 per minute c) .40 per minute d) .50 per minute
(20 - 16) / (2 + 2) _______ 20 - 16 / 2 + 2
a) = b) greater than c) less than d)
Donuts cost 0.63. What is the cost of 1/2 dozen?
a) 0.63 b) 1.89 c) 3.78 d) 7.56
Bill bought 4 pkg. dog food and 3 pkg. cat food on Monday. He bought 8 cans of dog food and 4 cans of cat food on Tuesday. How much more dog food than cat food did he buy?
a) 19 b) 5 c) 4 d) 1
The bakery makes 455 cakes in 90 days. What is the best estimate for the unit rate?
a) 5 cakes per day b) 4 cakes per day c) 3 cakes per day d) 2 cakes per day
Bob drove 3248 miles to Denver. He stopped 4 times. How many miles were there before his first stop?
a) 3248 miles b) 1,624 miles c) 1,082 miles d) 806 miles
-6(8) =
a) 48 b) 2 c) -2 d) -48
The salad was 1671 calories for 3 servings. How many calories were in each serving?
a) 5,013 calories b) 557 calories c) 550 d) 457
The car traveled 22 1/2 miles in 1/2 hour. What is its average speed?
a) 22 mph b) 22 1/2 mph c) 45 mph d) 90 mpj
The price for Kayla's dinner was $24. She wanted to leave a 15% tip. What is the amount of the tip?
a) 36.00 b) 3.60 c) 1.80 d) 0.36
Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 22362 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

TEACHERS / EDUCATORS
Log In
| Sign Up / Register