Review Game Zone
Flash Cards
(current)
Games
Teachers
Search
Unit Rate Problems
Test Description: Unit rate questions, show what you know
Instructions: Answer all questions to get your test result.
1) 7 chocolate bars cost 10 dollars
A
1.43
B
1.44
C
1.42
D
1.45
2) 85 miles on 9 gallons of gas
A
9.44
B
9.46
C
9.45
D
9.47
3) 16 dollars for 4 books
A
2
B
1
C
4
D
3
4) battery11 batteries cost 14 dollars
A
1.25
B
1.26
C
1.28
D
1.27
5) 7 dollars for 3 cans of tuna
A
2.33
B
2.31
C
2.44
D
2.32
6) 5 pencils for 14 dollars
A
3.00
B
2.70
C
2.80
D
2.90
7) 12 inches of snow in 9 hours
A
1.23
B
1.28
C
1.33
D
1.44
8) 4 calculators cost $170.00
A
42.75
B
42.50
C
42.15
D
42.25
9) 6 movie tickets cost $30.00
A
5.00
B
2.00
C
4.00
D
3.00
10) mowed 5 yards for $15.00
A
1.00
B
3.00
C
2.00
D
4.00
*select an answer for all questions
Check Results & Get Answers
Play Games with the Questions Above
Teachers: Create FREE classroom games with your questions
Click for more info!
©2007-2023
ReviewGameZone.com
|
About
|
Privacy
|
Contact
|
Terms
|
Site Map
WAIT! Find what you needed?
×
Still Looking for the Answers?
Have Another Question?
Play a Review Game with These Questions?
Want to Make Your Own Test Like This One?