Review Game Zone
Flash Cards
(current)
Games
Teachers
Search
Ratio Test Review
Test Description: Review for the Ratio Test
Instructions: Answer all questions to get your test result.
1) Which of the following ratios is equivalent to 20:10?
A
5:10
B
2:1
C
1:5
D
1:2
2) What is the unit rate for : $35 for 5 tickets
A
$7 per ticket
B
$5 per ticket
C
$8 per ticket
D
$6 per ticket
3) If you have 25 pencils, 15 erasers, 20 rules and 30 markers; Which of the following represents a ratio of 2:1?
A
pencils to rules
B
pencils to markers
C
markers to pencils
D
markers to erasers
4) Which is the better deal?
A
$12 for 2 candles
B
$52.50 for 5 candles
C
$26 for 4 candles
D
$21 for 3 candles
5) What is the ratio (in simplest form) of X to O: OOOOXX
A
1:3
B
1:2
C
2:4
D
4:6
6) Which of the following is NOT equivalent to 3 to 12?
A
12 : 3
B
9 : 36
C
1 : 4
D
6 : 24
7) The ratio to cats to dogs is 1:3. If there are 4 cats, how many dogs are there?
A
14
B
6
C
12
D
4
8) What is the unit rate: $22.50 for 5 sodas
A
$3.75
B
$4.25
C
$5.50
D
$4.50
9) What is a unit rate?
A
I don't know
B
simplifying the numbers
C
the amount per 1
D
the amount per 10
10) 5 people can fit in a car and 4 cars leave the ride at one time. There are 90 people in the line. The ride will go 4 times. Will they all be able to ride?
A
who cares
B
no
C
maybe
D
yes
*select an answer for all questions
Check Results & Get Answers
Play Games with the Questions Above
Teachers: Create FREE classroom games with your questions
Click for more info!
©2007-2023
ReviewGameZone.com
|
About
|
Privacy
|
Contact
|
Terms
|
Site Map
WAIT! Find what you needed?
×
Still Looking for the Answers?
Have Another Question?
Play a Review Game with These Questions?
Want to Make Your Own Test Like This One?