Review Game Zone
Games
Test
Preview
Back
Match it!
Match it! Select the correct answer from the pull down...Good luck!
If you paid $5.00 for 10 hamburgers, what was the price for one?
Yes
$7.50
True
25
$0.50
$0.05
5 oranges to 3 pears
2 minutes
If you bought 20 apples for $1.00, how much is one apple?
Yes
$7.50
True
25
$0.50
$0.05
5 oranges to 3 pears
2 minutes
Rates and ratios must be in simplified and in reduced fraction form?
Yes
$7.50
True
25
$0.50
$0.05
5 oranges to 3 pears
2 minutes
You ran 10 blocks in 5 minutes,and you ran at a constant speed, how long did it take to run 1 block?
Yes
$7.50
True
25
$0.50
$0.05
5 oranges to 3 pears
2 minutes
What is an example of a ratio?
Yes
$7.50
True
25
$0.50
$0.05
5 oranges to 3 pears
2 minutes
Can rates and ratios be written in fraction form?
Yes
$7.50
True
25
$0.50
$0.05
5 oranges to 3 pears
2 minutes
If there were 125 students in 5 buses, how many were in 1 bus?
Yes
$7.50
True
25
$0.50
$0.05
5 oranges to 3 pears
2 minutes
If you got paid $300.00 for working 40 hours, how much did you get paid per hour?
Yes
$7.50
True
25
$0.50
$0.05
5 oranges to 3 pears
2 minutes
Check it!