Unit Rate Problems: Question Preview (ID: 28239)


Below is a preview of the questions contained within the game titled UNIT RATE PROBLEMS: Unit Rate Questions, Show What You Know .To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]


Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

16 dollars for 4 books
a) 1
b) 2
c) 3
d) 4

85 miles on 9 gallons of gas
a) 9.44
b) 9.45
c) 9.46
d) 9.47

7 chocolate bars cost 10 dollars
a) 1.42
b) 1.43
c) 1.44
d) 1.45

battery11 batteries cost 14 dollars
a) 1.25
b) 1.26
c) 1.27
d) 1.28

7 dollars for 3 cans of tuna
a) 2.31
b) 2.32
c) 2.33
d) 2.44

5 pencils for 14 dollars
a) 2.70
b) 2.80
c) 2.90
d) 3.00

12 inches of snow in 9 hours
a) 1.23
b) 1.44
c) 1.33
d) 1.28

4 calculators cost $170.00
a) 42.25
b) 42.75
c) 42.15
d) 42.50

6 movie tickets cost $30.00
a) 5.00
b) 4.00
c) 2.00
d) 3.00

mowed 5 yards for $15.00
a) 1.00
b) 2.00
c) 3.00
d) 4.00

Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 28239 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

TEACHERS / EDUCATORS
Log In
| Sign Up / Register