Unit Rates: Question Preview (ID: 7522)

Below is a preview of the questions contained within the game titled UNIT RATES: Find The Unit Rates. To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]

Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

Which of the following describes a unit rate?
a) 30 miles per hour b) 30 fish per 10 gallons c) seven hours per day d) 16 pounds per 10 inches
Rates and ratios must be in simplified and in reduced fraction form?
a) True b) False c) d)
If you bought 20 apples for $1.00, how much is one apple?
a) $0.10 b) $ 0.50 c) $0.05 d) $ 1.00
You ran 10 blocks in 5 minutes,and you ran at a constant speed, how long did it take to run 1 block?
a) 1 minute b) 2 minutes c) 3 minutes d) 30 seconds
If there were 125 students in 5 buses, how many were in 1 bus?
a) 15 b) 30 c) 20 d) 25
What is an example of a ratio?
a) 12 canines to 4 dogs b) 5 oranges to 3 pears c) 3 cats to 5 cats d) $3.00 to $4.00
If you got paid $300.00 for working 40 hours, how much did you get paid per hour?
a) $6.75 b) $7.00 c) $9.00 d) $7.50
If you paid $5.00 for 10 hamburgers, what was the price for one?
a) $1.00 b) $0.50 c) $2.00 d) $0.75
Can rates and ratios be written in fraction form?
a) Yes b) NO c) d)
7 boys to 2 girls is equivalent to which ratio?
a) 42 boys to 12 girls b) 14 boys to 5 girls c) 21 boys to 9 girls d) 21 boys to 6 girls
Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 7522 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

Log In
| Sign Up / Register