Costing A Recipe: Question Preview (ID: 28961)


Below is a preview of the questions contained within the game titled COSTING A RECIPE: Costing A Recipe And Figuring Menu Prices. To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]


Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

You bought chicken breasts that cost $2.59 per pound. You bought 5 pounds. How much did you spend?
a) 10.29 b) 13.95 c) 14.50 d) 12.95
Your recipe calls for 2 eggs. What is the cost of 2 eggs if it costs $1.75 per dozen?
a) .30 b) .28 c) .35 d) .19
If your spices are 2% of your recipe cost and other ingredients cost 16.50, what is the additional cost for the spices?
a) 3.15 b) 3.30 c) 3.45 d) 3.50
the Conversion Factor equation for changing the recipe yield amount is ? if the recipe makes 12 muffins and you want 36.
a) 36 ÷ 12 = b) 12 ÷ 36= c) d)
The conversion factor for this recipe is: Yield - 48 and Desired Yield - 24
a) 2 b) 1.5 c) .5 d)
The conversion factor for this recipe is: Yield - 36 and Desired Yield - 12
a) .5 b) .33 c) .25 d)
The conversion factor for this recipe is: Yield - 8 and Desired Yield - 64
a) 8 b) 4 c) 10 d)
The conversion factor for this recipe is: Yield - 25 and Desired Yield - 250
a) 5 b) 12 c) 10 d)
Restaurants need to mark up their meals to help cover the other costs besides food and make a profit. You need to divide the recipe total cost by ? .
a) .33 b) .25 c) .5 d)
The recipe cost for a steak dinner costs the restaurant 7.50 to make. What is the menu price with the mark up?
a) 22.73 b) 20.15 c) 21.50 d)
Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 28961 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

TEACHERS / EDUCATORS
Log In
| Sign Up / Register