Better Buy: Question Preview (ID: 22289)


Below is a preview of the questions contained within the game titled BETTER BUY: Tell Which Is The Better Buy :) .To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]


Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

Which of the following is a better buy? (cheapest per pound)
a) 16 pounds for $31.68 b) 28 pounds for $49.56 c) 30 pounds for $49.50 d)
Which is the better buy? (cheapest per pair)
a) $625 for 25 pairs of shoes b) $800 for 33 pairs of shoes c) $1000 for 10 pairs of jawdins d)
Which of the following is a better buy? (cheapest per litre)
a) 3 litres of pop for $1.89 b) 10 litres of pop for $6.90 c) 20 litres of pop for $11.80 d)
Which of the following is a better buy? (cheapest per pair)
a) $407 for 37 pairs of jeans b) $570 for 48 paris of jeans c) $400 for 32 pairs of jeans d)
Which of the following is a better buy?
a) 12 chocolate bars for $22 b) 20 chocolate bars for $33 c) 15 chocolate bars for $25.80 d)
Which of the following is a better buy?
a) 3 cans of tomato sauce for $1.49 b) 5 cans tomato sauce for $2.39 c) 10 cans of tomato sauce for $3.50 d)
Which is the better buy?
a) 24 ounces of juice for $1.92 b) 40 ounces of juice for $2.40 c) 18 ounces of juice for $2.16 d)
Which is the better buy?
a) 20 pounds for $53 b) 15 pounds for $37.50 c) 24 pounds for $62.40 d)
Which is the better buy?
a) 18 ounces for $4.79 b) 14 ounces for $3.99 c) 20 ounces for $4.80 d)
Which is the better buy?
a) 12 movie tickets for $90 b) 15 movie tickets for $97.50 c) 20 movie tickets for $160 d)
Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 22289 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

TEACHERS / EDUCATORS
Log In
| Sign Up / Register