Ratio Test Review: Question Preview (ID: 21056)


Below is a preview of the questions contained within the game titled RATIO TEST REVIEW: Review For The Ratio Test .To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]


Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

Which of the following ratios is equivalent to 20:10?
a) 2:1 b) 1:2 c) 1:5 d) 5:10
What is the unit rate for : $35 for 5 tickets
a) $8 per ticket b) $6 per ticket c) $7 per ticket d) $5 per ticket
If you have 25 pencils, 15 erasers, 20 rules and 30 markers; Which of the following represents a ratio of 2:1?
a) pencils to markers b) pencils to rules c) markers to pencils d) markers to erasers
Which is the better deal?
a) $52.50 for 5 candles b) $12 for 2 candles c) $21 for 3 candles d) $26 for 4 candles
What is the ratio (in simplest form) of X to O: OOOOXX
a) 4:6 b) 2:4 c) 1:2 d) 1:3
Which of the following is NOT equivalent to 3 to 12?
a) 6 : 24 b) 1 : 4 c) 12 : 3 d) 9 : 36
The ratio to cats to dogs is 1:3. If there are 4 cats, how many dogs are there?
a) 12 b) 4 c) 14 d) 6
What is the unit rate: $22.50 for 5 sodas
a) $5.50 b) $4.25 c) $4.50 d) $3.75
What is a unit rate?
a) the amount per 1 b) simplifying the numbers c) the amount per 10 d) I don't know
5 people can fit in a car and 4 cars leave the ride at one time. There are 90 people in the line. The ride will go 4 times. Will they all be able to ride?
a) yes b) no c) maybe d) who cares
Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 21056 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

TEACHERS / EDUCATORS
Log In
| Sign Up / Register