Chapter 4 Ratio(EQAO): Question Preview (ID: 18264)


Below is a preview of the questions contained within the game titled CHAPTER 4 RATIO(EQAO): EQAO Ratio's .To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]


Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

Tommy uses the proportion below to determine the amount of butter,x, to use with 120 grams of sugar in his cookie recipe. 2/3 = x/120. How many grams of butter does Tammy need?
a) 40 b) 80 c) 180 d) 240
A bicycle has a regular price of $175. It is on sale for 20% off. Which of the following is closest to the total cost, including 13% tax?
a) $140 b) $158 c) $163 d) $168
The dimensions of a rectangle are in a 3:5 ratio. If the shorter side lengths are 30 cm, what are the lengths of the longer side? . What is length?
a) 10 cm b) 15 cm c) 18 cm d) 50 cm
The design for a rectangular garden has a length-to-width ratio of 7:5. Which of the following could be used to determine the width of the garden if the length is 6.5m?
a) 5/7 =6.5/x b) 7/5 = x/6.5 c) 6.5/7 = 5/x d) 6.5/x = 7/5
What is the value of k in the proportion below? 9/k = 24/32
a) 12 b) 15 c) 16 d) 17
Last week, Tenisha paid $65.72 for 62 kg of of potatoes for her restaurant. Today, the price of potatoes is $0.02/kg lower. How much will Tenisha pay for 50 kg of potatoes today?
a) $46 b) $47 c) $52 d) $53
In an election for student council president, 480 students vote. Jade receives 55% of the votes. Ericka receives the rest of the votes. How many votes does Ericka receive?
a) 216 b) 264 c) 425 d) 435
In the first year of a fundraising campaign, donations are collected ata rate of $700 each day for 8 days. In the second year, the daily rate doubles and the campaign is 3 days longer. How much money is raised in the second year?
a) $4200 b) $7700 c) $11 200 d) $15 400
Consider the following proportion. 3/4= a/24. What is the value of a in the proportion?
a) 6 b) 8 c) 18 d) 72
A small case of pop, with 12 cans, costs $3.96. A large case has 18 cans. The cost per can in the large case is $0.02 less than in the small case. What is the cost of a large case?
a) $3.60 b) $3.72 c) $5.58 d) $5.94
Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 18264 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

TEACHERS / EDUCATORS
Log In
| Sign Up / Register