Unit Rates: Question Preview (ID: 14552)


Below is a preview of the questions contained within the game titled UNIT RATES: Calculate Unit Rates. To play games using this data set, follow the directions below. Good luck and have fun. Enjoy! [print these questions]


Play games to reveal the correct answers. Click here to play a game and get the answers.

A writer was paid $12,000 for a 3,000-word article. Fine the rate per word.
a) $40.00 per word b) $2.50 per word c) $4.00 per word d) $0.25 per word
A writer was paid $32,000 for a 4,000-word article. Find the rate per word.
a) $8.00 per word b) $1.25 per word c) $0.13 per word d) $80.00 per word
Write the unit rate. $12.00 for 15 cans.
a) $0.75 per can b) $0.65 per can c) $0.85 per can d) $0.80 per can
A writer was paid $10,000 for a 5,000-word article. Find the rate per word.
a) $0.50 per word b) $20.00 per word c) $2.00 per word d) $5.00 per word
Write the unit rate. $3.40 for 4 muffins.
a) $0.80 per muffin b) $0.85 per muffin c) $0.75 per muffin d) $0.90 per muffin
A manufacturer can produce 2016 parts in 7 h. What is the unit rate in parts per hour?
a) 288 parts/h b) 580,608 parts/h c) 1/7 parts/h d) 1/288 parts/h
A manufacturer can produce 1488 parts in 6 h. What is the unit rate in parts per hour?
a) 248 parts/h b) 1/6 parts/h c) 369,024 parts/h d) 1/248 parts/h
A manufacturer can produce 1010 parts in 5 h. What is the unit rate in parts per hour?
a) 1/202 parts/h b) 202 parts/h c) 1/5 parts/h d) 204,020 parts/h
Write the unit rate. 518 km in 7 h.
a) 74 km/h b) 69 km/h c) 79 km/h d) 71 km/h
Write the unit rate. 228 km in 3 h.
a) 71 km/h b) 76 km/h c) 81 km/h d) 73 km/h
Play Games with the Questions above at ReviewGameZone.com
To play games using the questions from the data set above, visit ReviewGameZone.com and enter game ID number: 14552 in the upper right hand corner at ReviewGameZone.com or simply click on the link above this text.

TEACHERS / EDUCATORS
Log In
| Sign Up / Register